Jatkuvasti kohonneet hankintahinnat pakottavat kirjaston supistamaan tietoaineistojen valikoimaa. Seuraavat tietoaineistot matemaattis-luonnontieteellisiltä ja tekniikan aloilta poistuvat 2023:
Quantumin kirjasto on avoinna ma-to 9-18, pe 9-16. Asiakaspalvelu paikalla ma-to klo 12-15 ja pe 12-16.
Kirjaston verkkosivulta voi seurata päivittyvää tietoa aukioloajoista.
Matemaattis-luonnontieteellisten aineiden ja tekniikan painettu aineisto muuttaa Teutorin kirjastoon maaliskuussa 2023. Teutorissa on ennestään jo lääketieteen kokoelma.
Quantumin kokoelmia evaluoidaan parhaillaan, joten Quantumin kirjastosta voi löytää nyt hyviä poistokirjaja!
Kirjasto on päättänyt luopua SciFinder -tietokannasta. Tilalle tulee Elsevierin Reaxys Academic Edition. Reaxys on kasvava tietokanta, jossa voi hakea niin kemiallisia aineita, reaktioita kuin tutkimuskirjallisuuttakin (mukaan lukien 34 miljoonaa patenttia). Reaxysin haku on yhteydessä Scopuksen tietokantoihin. Tämän toivomme entisestään helpottavan tietokannan käyttöä!
Lisätietoja esim: https://www.elsevier.com/solutions/reaxys/features-and-capabilities/content
Reaxys on jo auki Turun yliopistolle, ja voit tutustua siihen osoitteessa: https://login.ezproxy.utu.fi/login?url=https://www.reaxys.com
Kirjasto järjestää yhdessä Elsevierin kanssa ohjeistusta Reaxysin käyttöön vuoden 2023 alussa. Pyrimme tiedottamaan sessioiden aikatauluista mahdollisimman kattavasti.