Tentin vastuuopettaja on määrittänyt, milloin tentti on mahdollista suorittaa. Varattavissa olevat sähköiset tentit löydät NettiOpsun Tentit -valikon "Sähköiset tentit" kohdasta. Valitse tiedekunta ja oppaine, jonka alta löydät sähköiset tentit. Suoritusaikaa klikkaamalla pääset varaamaan suoritusajan tenttiin.
Voit varata tenttiajan aikaisintaan 30 päivää ennen tentin suorittamista eli noin kuukauden päähän. Tarkista kulkuohjeet tilakohtaisista ohjeista ennen tenttiä.
Muista perua tenttiaika, jos et käytä varausta! Sähköisiä tenttitiloja ja koneita on rajallinen määrä ja käyttämätön varaus vie aina yhden koneen. Sähköisen tenttimisen joustavuus ja tenttitilojen hyödyntäminen edellyttää, että perut varauksen heti, kun tiedät, että et käytä varausta. Examissa käyttämätön varaus saattaa estää uusinnan varaamisen, ole näissä tilanteissa yhteydessä tentin vastuuopettajaan.
Agorassa ja Teutorissa on tenttipaikka, johon on esteetön pääsy ja säädettävä pöytätaso. Katso alta ohje esteettömän tenttipaikan varaamiseen.
Mikäli sinulla on oikeus erityistenttitilan käyttöön sähköisessä tentissä ole yhteydessä esteettömyyssuunnittelijaan . Tilan käyttöön oikeuttaviva erityisjärjestelyjä voivat olla esimerkiksi mahdollisuus muista tenttijöistä erilliseen tilaan, mahdollisuus jonkin oman apuvälineen tai avustajan käyttöön tenttitilanteessa.
Voit tehdä Turun yliopiston Exam-tentin myös muiden Exam-järjestelmää käyttävien korkeakoulujen tenttiloissa. Tenttitilaa muiden korkeakoulujen opiskelijoiden käyttöön tarjoavat korkeakoulut löydät Examin varausnäkymästä. Varaus tehdään Turun yliopiston Exam -järjestelmässä. Katso tarkemmat varausohjeet alta: "Tenttiajan varaaminen toisesta korkeakoulusta".
Exam -järjestelmässä toteutettavat yleiset sähköiset tentit löydät NettiOpsun Tentit -valikosta kohdasta "Sähköiset tentit" (tenttiakvaario):
Valitse tämän jälkeen avautuvalta sivulta tiedekunta ja laitos/oppiaine, jonka tenttiä olet varaamassa. Oppiaineen alla näkyvät tällä hetkellä varattavissa olevat sähköiset tentit.
Jos varattavissa olevat tentti eivät näy Nettiopsussa tiedekunnan tai oppiaineen alla, on syynä tilapäinen virhe NettiOpsun ja Examin rajapinnassa. Tässä linkissä ohje tentin hakemisesta suoraan Exam-järjestelmästä. Voit myös katsoa tenttejä NettiOpsusta jonkin ajan kuluttua uudelleen.
Tentin suoritusajasta on linkki ilmoittautumiseen, josta sinut ohjataan varaamaan tentti Exam -järjestelmään:
1. Kirjaudu Examiin https://exam.utu.fi Turun yliopiston tunnuksella
2. Näet tentin tiedot ja klikkaa Ilmoittaudu-painiketta ilmoittautuaksesi kyseiseen tenttiin.
3. Tämän jälkeen pääset varamaan ajan tentin tekemiseen:
Jos Otsikkoa "2. Tentin aihealueet" ei näytetä tentissä ei ole valinnaisuuksia.
”Varaa tenttiaika”-nappia painamalla pääset valitsemaan ensin tenttitilan listasta. Sen jälkeen näet kalenterista ajat, jolloin kyseinen tentti on mahdollista suorittaa valitussa tenttitilassa.
Katso ohje esteettömän paikan varaamiseen tästä.
Näet ilmoittautumiset Examin työpöydältä:
Tarkista varausken tiedot, aika, koneen numero ja ohjeet.
"Viesti tentaattorille"-kohtaan voit kirjoittaa mahdolliset aiemmat suoritukset ja mahdolliset tenttiin liittyvät aiemmin sovitut asiat.
Tenttivarauksen muuttaminen ja peruminen:
Tarvittaessa voit muuttaa ja poistaa varauksesi kirjautumalla järjestelmään uudestaan ennen tenttiaikaa. Jos et pääse tekemään tenttiä varaamasi aikana, muuta tai poista varaus valitsemalla varaustietojen valikosta:
Kun sinulle on luotu Exam -järjestelmään henkilökohtainen tentti tai kypsyysnäyte, saat siitä tiedon sähköpostiin. Viestistä näet tentin tiedot, suoritusajankohdan ja linkin josta pääset varaaman suoritusajan.
Kirjaudu viestin linkistä Exam-palveluun https://exam.utu.fi utu-tunnuksellasi. Henkilökohtaisen tentin/kypsyysnäytteen tiedot näkyvät Exam-työpöydälläsi.
1. Siirry varaamaan tenttipaikka ja -aika varauskalenterista:
2. Valitse tenttitila:
Katso ohje esteettömän paikan varaamiseen tästä.
Sen jälkeen näet ajat, jolloin kyseinen tentti on mahdollista suorittaa tässä tenttitilassa.
Tarkista varauksen tiedot ja vahvista varaus: näet varaukset. Exam työpöytäsi Ilmoittautumiset-sivulta (varaamasi aika, tenttitila ja kone). Saat myös sähköpostiin varausvahvistuksen.
Voit tarvittaessa muuttaa tai poistaa varauksesi kirjautumalla järjestelmään uudestaan ennen tenttiaikaa. Jos et pääse tekemään tenttiä/kypsyysnäytettä varaamasi aikana, muuta tai poista varaus. Valitse toimintovalikosta ilmoittautumisen tietojen muuttaminen:
Peruthan ajoissa, jotta aika vapautuu muille!
Jos et mene varamanasi aikana tenttiin, kypsyysnäytteen/tentin vastuuopettaja saa viestin käyttämättömästä varauksesta ja hänen tulee avata sinulle tentti uudelleen varattavaksi.
Tarvittaessa voit muuttaa ja poistaa varauksesi kirjautumalla järjestelmään uudestaan ennen tenttiaikaa. Jos et pääse tekemään tenttiä varaamasi aikana, muuta tai poista varaus valitsemalla varaustietojen valikosta:
Mikäli tarvitset sähköiseen tenttitilaan esteettömän kulun, valitse ilmoittautumisen kohdassa 2. ”valitse tenttitila” alla oleva ”esteettömyysvaatimukset”. Tällöin alle aukeaa rasitettavaksi ruutu esteetön kulku ja säädettävä pöytä. Esteettömän kulun tila löytyy tällä hetkellä Agoran ja Teutorin tenttitilasta, joten valitse tenttitila kohtaan Agora tai Teutori.
Tenttitilan valitsemisen jälkeen alle aukeaa varauskalenteri, josta voit valita sopiva tenttiajankohdan ja jatkaa varausta tavalliseen tapaan.
Erityistenttitila sijaitsee Publicumin 4. kerroksessa huoneessa Pub418. Tilassa on tallentava kameravalvonta. Tilassa voi olla vain yksi tenttijä kerrallaan. Erityistenttitila on käytettävissä joka päivä klo 8-23, jos opiskelija ei tarvitse tentin tekemiseen erityistenttitilan lisäksi muita järjestelyjä.
Erityistenttitila on tarkoitettu ainoastaan opiskelijoille, joilla on suositus erityisjärjestelyistä tenttitilanteessa ja suosituksessa on mainittu erityistenttitilan käyttöoikeus. Erityisjärjestelysuosituksen ennen 30.4.2019 saaneilla, joilla ei suosituksessa ole mainittuna erityistenttitilan käyttöoikeutta, tilan käyttöön oikeuttavia järjestelyjä ovat esimerkiksi mahdollisuus tehdä tentti muista tenttijöistä erillisessä tilassa, mahdollisuus jonkin oman apuvälineen tai avustajan käyttöön tenttitilanteessa. Tentin vastuuopettajalla tulee olla myös tieto, että opiskelija voi tehdä tentin erityistenttitilassa.
Mikäli opiskelijalla on oikeus suorittaa tentti erityistenttitilassa opiskelijan tulee ilmoittaa tentaattorille erityisjärjestelyjen tarpeista ja tentin tekemisestä erityistenttitilassa viimeistään kaksi viikkoa ennen tenttiä. Poikkeuksena tästä oikeustieteellisen tiedekunnan opiskelijat ottavat yhteyttä tentaattorin sijasta opintohallintoon: oik-tentti@utu.fi Ks. tarkemmat ohjeet intasta.
Tenttitila on lukittu, sisään pääsee Turun yliopiston kulku- ja tulostuslätkällä tai opiskelijakortilla, johon on aktivoitu kulkulupa. Jos opiskelija tarvitsee apua tenttitilaan siirtymiseen tai sieltä poistumiseen, hän voi pyytää sitä virastomestarilta Educariumin sisääntulokerroksen palvelupisteestä. Apua on saatavissa klo arkipäivisin 8-16. A siasta tulee sopia viimeistään viikkoa ennen tenttiä lähettämällä sähköpostia ari.anteroinen@utu.fi ja pasinu@utu.fi
Lisätietoja erityistenttitilan käytöstä: esteettömyyssuunnittelija esteet@utu.fi
Pidennetty tenttiaika ei edellytä erityistenttitilan käyttöä, vaan tenttiaika tulee varata jostakin tavallisesta sähköisen tentin tilasta. Jos opiskelija tarvitsee esteettömän kulun tenttitilaan ja esteettömän tenttipaikan, hän varaa paikan Agoran tai Teutorin sähköisen tentin tilasta, joissa on esteetön tentin tekemisen paikka. Esteettömän paikan pääsee varaamaan tenttitilan varausnäkymässä kohdassa 2. ”Valitse tenttitila” > ”Esteettömyysvaatimukset”. Tarkemmat varausohjeet löytyvät opiskelijan ohjeesta kohdasta Esteettömän tenttipaikan varaaminen
Voit tehdä Turun yliopiston Exam-tentin myös muiden Exam-järjestelmää käyttävien korkeakoulujen tenttiloissa. Tenttitilaa muiden korkeakoulujen opiskelijoiden käyttöön tarjoavat korkeakoulut löydät tältä sivulta ja Examin varausnäkymästä. Varaus tehdään aina Turun yliopiston Exam -järjestelmässä utu-tunnuksella. Tenttitilaa muiden korkeakoulujen opiskelijoiden käyttöön tarjoavat korkeakoulut löydät Examin varausnäkymästä. HUOM! Älä varaa tenttiä toisen korkeakoulun tenttitilasta Turun yliopiston IT-huoltopäivinä (joka kukausen 3. tiistai).
Lue ennen tenttiajan varaamista sen korkeakoulun ohjeet, jonne olet varamassa tenttiaikaa ja varmista tenttitilaan kulku. Varmista myös ennen tenttiajan varaamista tentin vastuuopettajalta tarvitsetko tentissä jotain ohjelmistoja. Jos teet tentin muun korkeakoulun koneella ja tarvitset ohjelmistoja, tarkista vierailukohteena olevan korkeakoulun ohjeista, että koneilla on käytössä tentissä tarvitsemasi ohjelmistot esim. Exel.
Poikkeustilan takia tenttivierailumahdollisuuksissa on rajoituksia. Jos korkeakoululla ei ole tilaa varattavissa, vierailu ei ole käytössä. Lista korkeakouluista ja linkit Exam ohjeisiin.
Etsi tentti NettiOpsun Tentit -valikosta kohdasta "Sähköiset tentit" (tenttiakvaario):
Valitse tämän jälkeen avautuvalta sivulta tiedekunta ja laitos/oppiaine, jonka tenttiä olet varaamassa. Oppiaineen alla näkyvät tällä hetkellä varattavissa olevat sähköiset tentit.
Tentin suoritusajasta on linkki ilmoittautumiseen, josta sinut ohjataan varaamaan tentti Exam -järjestelmään:
3. Tämän jälkeen pääset varamaan ajan tentin tekemiseen:
Ohjeet tenttiin -kohdasta näet tentissä vaadittavat suoritukset ja materiaalit. Jos ohjeet tenttiin -linkkiä ei näy ilmoittautumisnäkymän yhteydessä, opettaja ei ole kirjannut tenttivaatimuksia tähän kohtaan.
"Viesti tentaattorille"-kohtaan kirjoitat mahdolliset aiemmat suoritukset ja mahdolliset tenttiin liittyvät aiemmin sovitut asiat.
”Varaa tenttiaika”-nappia painamalla pääset valitsemaan tenttitilan: valitse ”Tenttivaraus ulkopuolisesta oppilaitoksesta”
ja valitse korkeakoulu, jonka tilassa teet tentin:
ja edelleen tenttitila:
Tämän jälkeen näet kalenterista ajat, jolloin kyseinen tentti on mahdollista suorittaa valitussa tenttitilassa.
Tarkista varauksen tiedot kalenterin alta kohasta 3.
Lopuksi vahvista varaus. Näet varauksesi tiedot etusivulta (tenttiaika, tenttitila ja kone). Voit tarkistaa ilmoittautumisesta tilan ohjeet ja tentin sisällön (ohjeet tenttiin).
Saat sähköpostiin varausvahvistuksen.
Näet ilmoittautumiset Examin työpöydältä!
Huom! Lue tarkkaan tenttitilan ohjeet. Tässä kerrotaan tilaan kulkuun ja valvontaan liittyviä asioista.
Tenttitilaan mennessäsi noudatat kyseisen korkeakoulun valvontaperiaatteita ja tilan ohjeita. Tarkista miten pääset tilaan sisälle. Tutustu etukäteen korkeakoulun ohjeisiin.